Firmamızdan HaberFotoğraflarMakaleler

BUĞDAYDA SOLUCAN GÜBRESİ

Posted at Temmuz 1, 2017 | By : | Categories : Firmamızdan Haber,Fotoğraflar,Makaleler | 16 Comments

Hububat üretimi Türkiye’nin tarımda kendi kendine yetebilmesi için oldukça önemlidir. Buğday , arpa ,mısır nohut, mercimek üretimi İç Anadolu Bölgesinin en önemli tarım faaliyetleridir. Temel gıda maddesi olan hububatın önemi bolluk zamanlarında ne kadar es geçilse de yokluk ve ambargo ile karşılaştığımız zamanlarda gerçek önemini gösterir . Türkiye buğday, arpa, nohut, mercimek hububat kısacası tarla bitkileri üretiminde sizce kendi kendine yetecek konumda bir üretime sahip midir? Bu sorunun cevabı bizim için oldukça önemlidir. Çünkü Türkiye geniş tarım arazileri olan, dört mevsim iklim koşullarının her türlü tarımsal faaliyet için uygun iklime ve uçsuz bucaksız tarım arazilerine sahip olan bir ülke. Lakin Türkiye bütün bu imkanlara rağmen tarımda dünyada söz sahibi olabilen bir ülke değil. Bunu da bir kenara koyalım, kendi kendine yetebilecek tarımsal üretim de yapamıyoruz. Biz nasıl oldu da bu kadar aciz hale geldik ? Bir yerlerde yanlışlık yaptığımız artık su götürmez bir gerçek. İsrail buğdayda solucan gübresi kullanarak 1 dönüm den 1 ton buğday alırken, biz neden hala 200 kg alıyoruz, maliyetini bile kurtaramıyoruz?

Elin oğlu ne yapıyor da çöl arazilerden dünyaya meyve sebze satabiliyor da biz cennet vatanımızda kendi kendimize yetecek bir tarımsal üretim bile yapamıyoruz ?  Onlar solucan gübresi üretiyor ve kullanıyor, hem de 50 – 60 yıldır . Biz kimyasal gübreler kullanarak topraklarımızı bitirdik.  Beş yıl daha topraklarımızın dayanacak hali kalmadı emin olun. 50-60 yıldır kimyasal gübre kullandık,  artık  tarım bitme noktasına geldi,  solucan gübresi kullanmak istedik diyelim. Nasıl ve ne şekilde kullanmalıyız? Solucan gübresinin tarımsal üretimde kullanılması ufak bir hesapla karlı mıdır size küçük bir örnekle gösterelim:

 

Örneğin : 20 dönümlük  bir kıraç tarlamız olsun ve biz bu tarlanın yarısında solucan gübresi kullanacağımızı, diğer 10 dönümünde ise kimyasal gübre kullanımına devam edeceğimizi  varsayalım. Üretimimiz ve kazancımız  2 yıl içerisinde nasıl şekillenecek?

KİMYASAL GÜBRE KULLANILAN TARLA

1.sene —Maliyetler

Kimyasal gübre alt ve üst gübresi toplam–1000 TL

KAZANÇ

Hasat 2000 kg buğday tonu 1.200 tl Toplam —2400 TL

2. Sene tarla kimyasal gübre kullanımı sonucunda nadasa bırakıldı ürün alınamadı. 2 senede toplam kazanç gübre maliyetlerini de çıkarsak

TOPLAM KAR–1400 TL

 

 

SOLUCAN GÜBRESİ KULLANILAN TARLA

1.sene —Maliyetler

10 dönüm için toplam 2500 kg kati solucan gübresi –2500 TL

10 lt sıvı solucan gübresi –500 TL

TOPLAM GÜBRE MASRAFI: 3000 TL

KAZANÇ

Hasat dönümden 400 kg toplamda 4 ton–4×1200=4800 TL

İlk yıl için kar – 1800 TL

Tarla ikinci sene de ekilebileceği için

2. Yıl kar-1800 TL

Toplam  Kar–3600 TL

(NOT: Tarla ekim ve hasadında diğer ek maliyetler iki tarlada da eşit miktarda olacağı için göz ardı edilmiştir)

Solucan gübresi bu farkı nasıl sağladı bunun iki nedeni var 1- Solucan gübresi ile ekim yapılan tarlada nadasa gerek olmadığı için toprak 2. Yılda ekilebilir hale geldi 2- Solucan gübresi kimyasal gübreye oranla en az %50 verim artışı sağlıyor .

Ne diyorsunuz bence denemeye değer.Solucan gübresi üretimi ve kullanımı önümde ki yıllarda Türkiye’de çiftçinin tarımın ve doğal olarak biz Türkiye vatandaşlarının geleceğini belirleyecek. Topraklarımız çöl olmadan bu uykudan uyanmak dileğiyle..

Solucan gübresi kullanımı ve solucan gübresi üretimi ile ilgili bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

About gulumser

Comment

 • Hasan cangılı

  Temmuz 6, 2017 at 4:24 am

  Katı solucan gubresini bugday tarlasına nasıl atabiliriz?

  • gulumser

   Temmuz 6, 2017 at 4:28 am

   Kati solucan gubresi ni tarlayı sürmeden önce Firfirla atabilirsiniz.

 • Said ersoy

  Temmuz 7, 2017 at 5:12 am

  Solucan gubresinin fazla kullanimi bitkiye bir zarar verir mi? Yani hayvan gubresi uygulamalarinda bu duruma cok dikkat ediliyor oZellikle domates biber gibi hassas bitkilerde solucan gubresi icinde boyle bir durum soz konusumudur?

  • gulumser

   Temmuz 8, 2017 at 7:56 pm

   Solucan gübresi nin fazla kullanimi solucan gübresi uygulamasi yapılan sebze meyve tarla bitkileri ve çiçekler olmak üzere kısacası bütün bitkilerde zararı olmaz. Sadece solucan gübresi toprak olarak kullanılsa ve bitki solucan gübresi dikilse bile solucan gübresi bitkiyi geliştirip verim artisi sağlayabiliyor.

 • fatih temiz

  Temmuz 8, 2017 at 7:47 pm

  Buğdayda sadece sıvı solucan gübresi kullanmak mümkün müdür? Katı gübre kullanmasak olur mu?

  • gulumser

   Temmuz 8, 2017 at 7:59 pm

   Bugday da taban gübresinde kimyasal gubre kullanılan tarlalarda sivi solucan gübresi uygulamalarımız oldu %30 verim artisi sağladık. Sadece sivi solucan gübresi ni üst gübresi olarak kullanmanız münkun kati solucan gübresi ile birlikte sivi solucan gübresi uygulanirsa verim artış ve randiman daha fazla yükselecektir.
   Saygilar

 • Mahmut

  Temmuz 9, 2017 at 8:39 pm

  Solucan gubresi ile kimyasal gubrenin birlikte kullanildigini bir kac yerde gordum ve okudum. Siz onerir misiniz? Toprqga ya da bitkiye zarari var midir?Tesekkurler

  • gulumser

   Temmuz 9, 2017 at 10:44 pm

   Bitkinin topraktaki elementleri(azot,fosfor,potasyum,kalsiyum vs.)parçalayacak dişleri yoktur. Bu elementleri bitki için parçalayıp gubreyi bitki için faydalanabilir forma dönüştüren şey yararlı mikroorganizmalar enzimlerdir. ESasinda topraklarimizda şuan eksik olan da enzim ve yararlı mikroorganizmalar dir. Solucan gübresi de burda devreye girmektedir. Kirmizi kalifornya Solucanlarinin gübresinde hiçbir kimyasal ve hayvansal gubrede olmayan yararlı mikroorganizmalar enzimler ve biyolojik canlılık vardır. Alınabilecek en iyi sonuç belli bi dönem organik solucan gübresi ile kimyasal gubreyi beraber vermekle olacaktır . Herhangi bir zarar meydana getirmez. Sadede kimuasal gübre kullanılan veya sadece organik solucan gübresi kullanilan bitkilere kıyasla daha yüksek verim artisi sağlar .

 • Selim Alkan

  Temmuz 10, 2017 at 7:08 pm

  Merhabalar. Bu işe yeni başlamayı düşünüyorum solucanlarin mamasini nasıl hazırlayabilirim bunu kendim yapabilir miyim acaba ?

  • gulumser

   Temmuz 10, 2017 at 7:17 pm

   Merhabalar organik solucan gübresi üretiminde solucan mamasini kendiniz fermante edip solucanlarin yiyebilecegi hale getirebilirsiniz. Yapmaniz gereken taze inek gubresini haftada iki kere aktarıp islayarak karıştırmak. Bir buçuk iki ay bu işlemi yaptıktan sonra inek gübresinin kokusu ve rengi değişecek. Rahatsız edici bir koku kalmadığında ve rengi koyu kahverengi oldugunda hoc korkmadan solucanlariniza hazırlamış olduğunuz mamayi verebilirsiniz

 • Yıldırım

  Temmuz 20, 2017 at 10:50 pm

  Solucan gübresini bir ekim dönemin de bir kaç kez uygulamamız mümkün mü, verimi daha fazla artırır mı? Teşekkür ederim.

  • gulumser

   Temmuz 21, 2017 at 12:58 am

   Merhabalar solucan gübresi kati ve sıvı olarak iki şekilde uygulanabilir.kati solucan gübresi bitkilerde taban gübresi olarak kullanılir. Sivi solucan gübresi yaprak gübresi olarak püskürtme ile ve damlama sulamaya karıştırılarak verilebilir. solucan gübresi nin birden fazla kullanılması verimi artırıcı özelliğe sahiptir. %100 organik olduğu için fazla kullanımı bitkiye zarar vermez. Verimi artirir.

 • hasan

  Ekim 17, 2017 at 12:51 am

  Merhaba
  Buğday ekilecek tarlaya nasıl atabiliriz ne şekilde ve kaç kilogram?

  Teşekkürler 🙂

 • Edirne'li

  Ekim 30, 2017 at 6:53 am

  Deneme amaçlı 10.000 kadar solucan almayı düşünüyorum. Ama mama konusunda hazırlığım yok. Elimde şu anda bol miktarda çay posası mevcut. İlk zamanlarda sadece çay posası versem olur mu hayvan gübresini hazırlayana kadar?

 • Huseyin Gencer

  Mart 12, 2018 at 7:50 am

  Polatlida, 1000 lerce donum alanda bugday ve arpada solucan gubresini yillardir kullaniyorum. Evvelen bu bir gubre degil, bakteri destegidir.Frakli, kiyaslamali denemelerim oldu,sahit numune seklinde olmayanalri yazmiyorum. Bugday ve arpaya rutin gubrelerimi yaptim, bugday dirsege bindiginde holder ile sivi uygulama yaptim. Her bir tarlanin yarina uyguladim, diger yarina uygulamadim, bu sekilde 1000 donum yerde sivi uygulama yaptim. KESINLIKLE VERIMDE ARTIS OLDU, UYGULANMALI. Ama kimse de 30% artis gibi bir hayale kapilmasin.

 • Huseyin Gencer

  Mart 12, 2018 at 7:58 am

  Meyve agaclarinda, domatesTe ve karpuzda deneme sonuclari: Seftali agacinin bir koluna sivi solucan uyguladik, diger koluna uygulamadik. Inanmayacaksaniz ama agacin 1 kolu meyveyi tasiyamadi, destek gerekti, diger kol normalde kaldi. MEYVE, SEBZE GIBI URUNELRDE VERIMEDE COK CIDDI ARTMA OLDU. Ayrica domatesin olgunlasmasi erken oldu, dal omru uzadi, diger domatesler curumeye yuz tutarken, sivi gubre uygulamsi yapilanlar 30 GUN DAHA DALINDA KALDI. Bu arada piyasadaki domates azaldi, dometesi 25 krs yerine 150 krs tan satildi

Leave a Comment