Firmamızdan HaberMakaleler

KARLİ BİR SOLUCAN GÜBRESİ URETİMİ İÇİN 9 ALTIN KURAL

Posted at Ekim 6, 2017 | By : | Categories : Firmamızdan Haber,Makaleler | 0 Comment

KARLİ BİR SOLUCAN GÜBRESİ URETİMİ İÇİN 9 ALTIN KURAL

Solucan gübresi organik tarımın ve organik gıdanın olmazsa olması organik Yaşam gubrelerin en kalitelisi dir. Peki solucan gübresi üretmek kolay mıdır?  Solucan Solucan gübresi uretimi karli mıdır ? Solucan gübresinin pazarı var mıdır ? Bütün bu sorularınıza olan cevapları sizler için yazdığımız makalelerimizde bulacaksınız.
Öncelikle kimyasal gubrelerin Türkiye tarim topraklarinda meydana getirdiği zararlardan biraz bahsetmek istiyorum. Çünkü kötüyü görmeden iyinin kıymetini bilemeyiz. Türkiye kimyasal gübrelerle  1950 yıllarında tanışmıştır. O günden bu gune her geçen gün daha fazla kimyasal gubre kulanilmaya devam edilmiştir. Tarım arazilerimizin %90 ında organik madde miktarı %3 un altında gelişmiş ülkeler organik madde miktarı %3 un altında olan topraklari tarim yapılamayan vasifsiz toprak sınıfına koyarak o topraklarda tarim yapmazlar. Bu aşamada toprağın çiftçiye verebileceği birşey kalmamıştır. Örnek nevsehir patates uretimi sonucunda aşırı kimyasal gubre kullanımı sonucunda bugün nevsehir de üretilen patateslerin büyük çoğunluğu kanserli çıkmaktadır. Sadece kanser olan bitki değil topraklarda kanser olduğu için devlet kimyasal gubre kullanımı ile kanser olan topraklara 40 yıl karantina koymuştur. Toprak varsa hayat vardır. Toprak yoksa hayat yoktur.
Birazda dünya solucan gübresinin hangi alanlarda kullanıldığından bahsedelim.
Örneğin rusya radyoaktif maddeler içeren toprakları tarima açmak için o topraklara bir kat solican gübresi sererek tarima açıyor.
İsrail çöl topraklarini solucan gubresi ile ıslah edip ürettiği yaş meyve sebzeleri dünyaya ihraç ediyor.
Türkiye tarim arazilerinin 10/1 kadar tarim arazisi ile Turkiyeden t beş kat daha fazla tarim ürünü uretiyor ve satıyor.
Amerika  60 yildir Solucan gübresi uretiyor ve kulaniyor
Almanyada yetişkinlere özel çekilen kamu spotunda kimyasal gubrenin nasıl yakıcı ve zararlı olduğu solucan gübresinin dünyanın en kaliteli organik gübresi olduğunu ndan uzun uzun bahsediliyor.
Kısacası bütün gelişmiş devletler kaliteli tarim ve organik üretim için çareyi solucan gübresinde buluyor.

Peki nedir ? Karli bir solucan gübresi üretiminde 9 altın kural :

1- Solucan gubresinin yuksek fiyattan alıcı bulabilmesi için analiz değerlerinin yüksek olması gerekir. Solucan gübresi üretiminde üretim yöntemleri oldukça önemlidir. Öncelikle kaliteli bir solucan gübresi uretimi için solucanlarin ve gubrenin üretim sistemleri içerisinde en az 6 ay beklemisi gerekiyor. İlk günden hasat edilecek güne kadar geçen sürenin 6 ay olması önemli.
2- Solucan gübresi’nin yüksek fiyattan alıcı bulabilmesi için hammedesinin de kaliteli olması gerekir . Burda mamanin içeriği önemlidir. Mama içeriğinin %70 fermante olmus büyükbas hayvan gübresi %30 organik atiklar olması gerekiyor. Organik atıkların içeriği çay posasi yumurta kabuğu meyve sebze atiklari vs.
3- Hasat edilen solucan gübresinin hasat sonrasında 1 ay dinlendirilmesi solucan gübresi nin kalitesini artıran bir diğer unsurdur.
4- Ar-ge:
Solucan gübresi ve diğer gubrelerin sebzelerde meyvelerde hububat larda bütün bitkilerde karşılaştırılmali ekimi yapılmalı. Solucan gübresi – Kimyasal gubre,  Solucan gübresi – hayvan gübresi,  solucan gubresi – kuş gübresi vs.
5- Tanitim:
Solucan gübresi tanıtım faliyetleri ne önem vermek. Solucan gübresinin faydalari, karşılaştırmalari ve analiz değerlerini içinde barındıran el ilanları ve broşürler dağıtılmali. Kamuoyu bilgilendirilmeli.
6- Reklam:
İnternet web sitesi
Sosyal medya
Tabelalar
Seminerleri
YouTube kanalları açılarak solucan gübresi ilgi çekici bir şekilde reklam edilmeli.
7- Solucan gübresi Uretimi için bakanlıktan lisans alınmalı.
8- Paketleme:
Her müşteri gurubuna hitap edecek çeşitlilikte olmalı 1kg, 3kg, 5 kg,  10 kg, 20 kg, 25 kg paketlerde olmalı ve bu paketlerin üzerinde solucan gübresi uygulama yöntemleri faydalari ve analiz değerlerini gösteren yazılar yer almalıdır.
9- Solucan gübresi Uretim tesisimizin yakınlarına Solucan gübresi uretimi yaptığımizi gösteren ve müşterilerin sizlere ulaşabileceği bilgiler yer almalısır.

About gulumser

Leave a Comment