Makaleler

Neden Organik Solucan Gübresi ?

Posted at Haziran 16, 2016 | By : | Categories : Makaleler | 18 Comments
Hayatımıza sessiz sedasız giren devrimlerden biri de kuşkusuz Yeşil Devrimdir. Peki nedir yeşil devrim ? Ben buna kısaca batı hegemonyasının çifte standardı diyorum.  Nasıl mı ? Batı dünyası kendi kullanmadığı, yasakladığı, sağlığa zararlı kanserojen ne kadar kimyasal gübre ve ilaç varsa bizim gibi tarım ülkelerine sattığı için.

Sanayi devrimi ile köyden kente göçün arttığı yıllarda kırsalda yaşayan insan sayısının azalması ile uçsuz bucaksız tarım arazilerini ekip biçmek hayli zorlaşmıştır. Bu gereklilik tarımda makineleşme ve kimyasal gübre icadını beraberinde getirmiştir. Amerika’da II. Dünya savaşının başlaması ile de tarım arazilerinde çalışabilir insan sayısının iyice azalması tarım arazilerinde gübreleme ve işçi sıkıntısını doğurmuştur. Bu sıkıntıya kendine özgü çözüm geliştiren Amerika az insanla milyonlarca ton üretilebilen ham elementler olan Axor, fosfor, potasyum, amonyum, sülfatı keşfetmis bu gübreleri Granül haline getirerek tarım arazilerinde kullanmış ve ilk başlarda ciddi de verim artışı görülmüştür. Fakat kısa süre sonra topraklarda her yıl düzenli olarak verim düşmeye başlamış, buna paralel olarak insanların sağlığı her geçen gün bozulmaya başlamıştır.
ÇERNOBİLDEN DAHA ZARARLI !
Aşırı kimyasal gübreleme sonucu bitkilerden insanlara geçen kimyasal zehirler insanlarda kronik sağlık sorunları ve kanser vakalarını ciddi oranda artırmıştır. Yapılan araştırmalarla insanların sağlığını bozan etmenin tarımda kullanılan kimyasal gübreler olduğu anlaşılmıştır. Halkın sağlığını bozan kimyasal maddeler kısa süreli fayda sağlamaktan öteye gidememişti. Amerika öyle bir gübre bulmalıydı ki bu gübre hem doğal ve sağlıklı olmalı, hem verimi artırmalı, hem toprağı ve bitkiyi sağlıklı kılmalı, hemde doğada milyonlarca ton organik madde ve atıkları dönüştürme gücü olmalıydı.
60 yıl önce Kaliforniya Enstitüsü’nde başlayan bu araştırmalar kırmızı Koliforniya cinsi solucanın organik atıkları sindirim sisteminden geçirerek yediği ve dışkısının da dünyanın en kaliteli organik gübresi olduğunu keşfettiler. Peki neydi solucan gübresini bu kadar kaliteli ve sağlıklı hale getiren ?
Organik atıkların kırmızı Kaliforniya solucanları tarafından tüketilmesiyle oluşan solucan gübresinin içinde yok yok. Bitki ve toprak için yararlı mikroorganizmalar, yararlı enzimler, bitki besin elementleri, solucanın vücut sıvısı olan solem sıvısı kısacası bitki ve toprak için gerekli her şey vardı ve solucan gübresi kullanılan bitkiler sağlıklı ve doğal oluyordu. Hem verim artışı sağlanıyor hem de ürünlerde iki hafta erkencilik sağlanıyordu.
“SOLUCAN GÜBRESİ EN BÜYÜK DEVRİM”
 
Batı dünyası altının hasını bulmuştu. Amerika için yeşil devrimden daha büyük bir devrim de solucan gübresi devrimiydi. Solucan gübresi üretilmişti üretilmesine lakin üretilen milyonlarca ton kimyasal gübre ve ilaçlar ne olacaktı ? Onun da bir kolayı vardı. Marshall yardım planı altında o zamanın gelişmekte olan ülkelerine yardım adı altında verilecekti. Evet, tahmin ettiğiniz gibi bu ülkelerden biri de Türkiye idi. Kimyasal maddeler hayatımıza gireli tahmin ettiğiniz gibi fazla bir süre değil. 1960’lı yıllara rastlar. Başlarda devletin çiftçiye bedava dağıttığı kimyasal gübrelere bağlılık 2016 Türkiye’sinde akıl almaz boyutlardadır. Peki kimyasal gübreler ve ilaçlar gerçekten vaadedildiği gibi tarımda yüksek verim getirmiş miydi ? Nasıl değişikliklere sebep oldu ?
KİMYASAL GÜBRELER GİZLİ BİR BİYOLOJİK SİLAHTIR
Kimyasal maddeler tarım arazilerinde ilk kullanıldığında verim artışı sağlarlar lakin bu kalıcı olmaz. Nedeni de kimyasal gübrelerin her uygulanışında topraktaki yararlı mikroorganizmaları, zararlı böceklerin yanı sıra yararlı böcek ve solucanları öldürmesidir. Doğal dengenin dışına çıkıldığı için kimyasal madde uygulanan topraklarda mikroorganizma faaliyetleri azalır . Peki nedir mikroorganizmaların görevi ? Toprak için neden önemliler bu kadar ?
Mikroorganizmalar bitkinin dişleridir. Nasıl mı ? Bitkinin topraktaki besin elementlerini yiyebilmesi için önce parçalayabilmesi lazım. Peki bitkinin bu parçalamayı yapabilen dişleri var mıdır ? Hayır.  Bu parçalama görevini bitki için topraktaki yararlı mikroorganizmalar üstlenir.
Her yıl topraklarımızın kimyasal gübreleme sonucu verimsizlesmesi ve çölleşmesinin nedeni budur. Bu yazıyı neden mi kaleme aldım ? Kan ile aldığımız dede yadigarı cennet vatanımızın her geçen yıl ellerimizden sessiz sedasız kayıp gittiğini gördüm. Batı dünyasının iki yüzlülüğünü gördüm. Kendi ülkelerinde yasakladıkları kimyasal maddeleri bizim için neden yılda 15 milyon ton üretip sattıklarını ve bu alçaklığın altındaki niyeti gördüm. Bunları görmek bir meziyet değildi. Çünkü kafasını kaldırıp dünya gidişatına bakabilen her vatandaş bu gerçekleri görebilirdi. Asıl olan bu amansız gidişe, bu kandırılmışlığa, batının kurduğu düzenin tekerine rahat koltuğunu terk edip çomak sokabilmekti.
Karınca misali çok sevdiğimiz canım vatanımız için savunma vakti gelmiş ve çoktan geçmek üzereyken sahaya çıkmıştık.  Gülümser Organik Solucan Gübresi firması olarak bunu karşı ataklar da izleyecekti. Savaş sadece cephede olmuyordu. Özellikle 21. Yüzyılda en önemli savaş teknoloji, ekonomi, tarım ve sağlık analanında oluyordu. İsrail’in işgal ettiği çöl topraklarında nasıl dünyaya meyve-sebze ihraç ettiğini öğrendiğimiz gün çok şeyi değiştireceğiz.
İSRAİL’DE KANSERLİ İNSAN SAYISI SIFIR !
İsrail tarım topraklarının tamamına yakınında solucan gübresi kullanıyor ve İsrailliler bizim kurban bayramı kutladığımız gibi solucan bayramı kutluyor. İsrail’de kanserli insan sayısı sıfır, evet sıfır ! Türkiye’de kanserli insan sayısı 70 bin ve de her geçen yıl artmakta.
Sadece İsrail’de mi solucan gübresi kullanılıyor ? Hayır. 2016 yozgat tarim fuarında solucan gübresi tanıtımı için açtığımız standta Almanya’dan gelen İbrahim bey ile solucan gübresi üzerine sohbet ederken dedikleri bizleri hiç şaşırtmadı. İbrahim bey bana “Almanaya’da, Türkiye’de kullanılan kimyasal gübre ve ilaçların kullanılması yasak.” dedi. Ne kullandıklarını sorduğumda bana “Almanya’da % 100 solucan gübresi kullanılıyor. Türkiye bu konuda çok geç kaldı.” dedi. Türkiye’de her sene 15 milyon ton kimyasal İsrail gübresi kullanılıyor. Hangi açıdan bakarsak bakalım bu durum Türkiye için büyük sıkıntılara mal oluyor.
Sağlık, ekonomi, dış açık, ilaç sanayi ve her alanda zarar görüyoruz. Çare nedir ? Çare solucan gübresine yönelmektir. Türkiye’de her yıl 20 milyar dolar paramız İsrail ve Hollanda menşeli gübre ve ilaç fabrikalarına gidiyor. Sağlığı bozulan milyonlarca insan da cabası. Topraklarımızın çölleşmesi, yaşanılan sıkıntılardan bir başkası .
Niğde ve Nevşehir topraklarında artık patates ekilemiyor. Nedeni nedir ? Kimyasal gübre kullanımı sonucu toprakların kanser olması. Doğru ! Sadece insanları kanser yapmıyor. Kimyasal maddeler toprakları ve bitkileri de kanser yapıyor. Yasak konulan topraklarını ekemeyen Nevşehir ve Niğde çiftçisi çevre illere ırgatlığa gidiyor. Ne kadar acı bir durum !
MAKEDONYA’DA SOLUCAN GÜBRESİ KULLANILAN FINDIK ARAZİSİNİN DÖNÜMÜNDEN 500 kg VERİM !
Makedonya solucan gübresinin üretildiği ve çokça kullanıldığı bir ülke. Makedonya’da solucan gübresi kullanılan findikta 1 donumden 450-500 kg arası fındık hasat ediliyor. Peki Türkiye’de, Karadeniz’de bu oran kaç ? Dönümden 150-200 kg arası fındık… Solucan gübresi kullanılan bitkilerde örneğin; fındıta hastalık olmaz, zararlı böceklenme olmaz.
Peki solucan gübresi nasıl uygulanır? Solucan gübresi iki şekilde uygulanır. Kökten ve yapraktan örneğin fındıkta her ocağın kök çevresi, taç yaprak izdüşümüne denk gelecek şekilde hafif çember açılır. Açılan çembere ocağın büyüklüğüne göre 1 kg-3 kg arası katı solucan gübresi atılır ve toprakla kapatılır. Sıvı Solucan gübresi yapraktan püskürtme yöntemi ile uygulanır. Faydaları nelerdir solucan gübresinin ?
-Bitkide kimyasala göre (fındıkta da) % 30 ile % 80 arası verim artışı sağlar .
– Tüm ürünlerde iki hafta erkencilik sağlar.
– Solucan gübresi ile üretilen ürünler % 100 organik ve sağlıklı olur. Kanserojen hiçbir madde içermez.
-Bitkiyi su stresinden korur
– Organik madde miktarı yüksek olduğu için ürünlere doğal tat ve aroma sağlar.
– Ürünlerin raf ömrünü iki hafta artırır.
– Solucan gübresi toprakta 5 yıl kalır ve her geçen yıl daha az gübre kullanılır. Bu da çiftçi için maliyet düşürür. 
Kimyasal maddeler sadece toprağımızı, sağlığımızı, ekonomimizi bozmakla kalmıyorlar. Yer altı sularımızı da zehirliyorlar. Temiz sağlıklı ve sürdürülebilir bir tarım için topraklarımızda verimin yükselmesi için gelecek nesillere emanetimizi sağ salim teslim edebilmek için artık topraklarımıza sahip çıkmanın zamanı sizce de gelmedi mi ? Yazıma Malcolm X’in bir sözü ile son veriyorum: ‘Uyuyanları uyandırmaya tek bir uyanık yeter.’
Sağlıcakla kalın .”

About gulumser

Comment

 • Eşref Zaman

  Haziran 10, 2017 at 4:14 am

  Merhabalar bilgiler için teşekkürler. Afyon da şeker pancarı üretimi için solucan gübresi kullanmak istiyorum. İlk etapta 10 dönümde denemek istiyorum. Katı ya da sıvı ne önerirsiniz ?

  • gulumser

   Haziran 10, 2017 at 5:27 am

   Merhabalar pancar uretimi için toprak analizi yaptırmanız gerekiyor öncelikle. Pancar uretimi için ortalama kullanim değerleri 1000 m2 olarak bir donume 200 kg solucan gübresi kullanmanızı tavsiye ederiz.

 • Anonim

  Haziran 10, 2017 at 10:15 pm

  Solucan gubresi üretimi yapmayı düşünüyorum bu konuda sizin tesisininizi ziyaret edip yerinde bilgi almak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz.

  • gulumser

   Haziran 10, 2017 at 10:18 pm

   Solucan gübresi uretimini herkesin yapması taraftarıyız milli bi mesele onun için türkiye genelinden gelen misafirlerimize kapımiz açıktır. Gelneden önce telefonla haber verin lütfen : 05448990130

 • ali kadı

  Haziran 13, 2017 at 3:57 am

  iyi günler solucan gübresi üretmek istiyorum. Bütçem biraz kısıtlı. 10 bin solucanla başlamak istiyorum. Üretim için uygun bir yer bulamadım. Evde balkonda olur mu ? Nasıl bir yol önerirsiniz?

  • gulumser

   Haziran 14, 2017 at 6:25 pm

   Merhaba 10 bin adet kırmızı kalofornya solucani ile balkonda hobi amaçlı üretim yapabilirsiniz. Yaz mevsiminde balkonda rahatlıkla üretim yapabilirsiniz lakin bulunduğunuz bölge kışın soğuksa balkondan daha sıcak bi yere almanızı tavsiye ederiz.

 • Şerife ALTINIŞIK

  Haziran 13, 2017 at 5:34 pm

  Merhaba bende yer ve maddi konudan sikintili yim bu işi araştırıyorum bana yardımcı olabilir misiniz lütfen bende solucan gübresi yetistiriciligi yapmak istiyorum

  • gulumser

   Haziran 14, 2017 at 6:22 pm

   Merhaba şerife hanım solucan gübresi uretimi bizim için milli bir meseledir. Solucan gübresi üretimi için elimizden gelen desteği vermeye hazırız. 05448990130 numaralı telefonumuzdan bize ulasabirisiniz.

 • Tyler durden

  Temmuz 10, 2017 at 11:42 pm

  Merhaba

  Meyve ağaçlarında uygulamayı nasıl yapabiliriz?

  • gulumser

   Temmuz 11, 2017 at 3:28 am

   Merhabalar meyve agaclarinda her ağacın yaşına ve büyüklüğüne göre gübre ihtiyacını hesaplayıp ona göre bi kullanim yapmak mümkün.Orn: Ağaç 1 yaşında küçük bir ağacsa 1 kg solucan gübresi , ağaç 5 yaşında yetişkin bir ağaç ise 5 kg atabilirsiniz. Solucan gübresi ni ağaçların taç yaprak uzunluğunu ölçü alıp çember acip açılan çembere atıp toprakla üstünü örtüp sulamaniz yeterli. saygilar

 • ismail çerçi

  Temmuz 11, 2017 at 11:53 pm

  merhaba
  kimyasal gübre ile birlikte kullanılabilirmi?

  • gulumser

   Temmuz 12, 2017 at 2:06 am

   Merhaba karşılaşabileceğimiz en yüksek verimi kimyasal gübre ile birlikte kullanıldığında alıyoruz. Kimyasal gubre deki elementler ve toprağın asıl ihtiyacı olan solucan gübresindeki enzim ve bakteriler bitkinin besin ve gelişim ihtiyacını ileri derecede karşılıyor.

 • Ahmet demirel

  Temmuz 12, 2017 at 11:23 pm

  Merhaba

  Burhan bey fiyatı kimyasal gübre ile aynımı?

  • gulumser

   Temmuz 15, 2017 at 8:06 pm

   Merhaba Ahmet bey Solucan gübresi fiyatlarimiz :
   1kg – 1 ton = 2.5 tl kg
   1 ton -5 ton = 2 tl kg
   5 ton ve yukarısı alimlarda 1.5 tl kg

 • Ali ömer

  Temmuz 21, 2017 at 3:49 am

  Merhabalar, ben peyzaj işiyle uğraşıyorum. Süs bitkilerinde solucan gübresini nasıl kullanabilirim?

  • gulumser

   Temmuz 21, 2017 at 4:15 am

   Merhabalar sus bitkilerinde kati solucan gübresi ni her köke 1kg-3kg süs bitkisinin büyüklüğüne göre köküne uygulayip kök topragi ile karıştırip sulayabilirsiniz. Yaprak gübresi olarak da sivi solucan gübresi ni süs bitkilerin e bir gün önceden hazırlayıp yaprakarına uygulama yapabilirsiniz .

 • Yıldıray

  Temmuz 24, 2017 at 3:00 am

  Harikulade bilgiler vermişsiniz, ülkemizde sizin gibi girisimcilerin oldugunu bilmek bize umut veriyor. Başarılarınızın devamını dilerim.

  • gulumser

   Temmuz 28, 2017 at 7:52 pm

   Merhabalar teşekkür ederiz. Solucan gübresi uretimi bizim için milli bi meseledir. Çiftçi devlet ve kimyasal gubreleri satan firmalar topraklarımizin artık collesmenin eşiğine geldiğinden haberdarlar. Türkiyenin organik solucan gübresi kullanıma biran önce geçilmesi icin Gülümser solucan gübresi olarak taşın altına elimizi hatta belimizi koymaya hazırız. TOPRAKLARİMİZ bizlere emanettir emaneti gelecek nesillere sağ salim teslim etmek ümidi ile çalışacağız.

Leave a Comment