Firmamızdan HaberMakalelerUncategorized

KIRMIZI KALİFORNİA SOLUCANI FİYATLARI

Posted at Temmuz 9, 2017 | By : | Categories : Firmamızdan Haber,Makaleler,Uncategorized | 4 Comments

   

SOLUCAN FİYATLARI 

     Solucan gübresi üretiminin hız kazandığı, popülaritesinin arttığı son günlerde, bu işe başlamak isteyen yeni girişimci sayısı da artış gösteriyor. Bu işe yeni başlamak isteyen girişimcilerin kafasında da bir takım soru işaretleri oluyor. Solucan gübresi nasıl üretilir, solucan gübresi üretim tesisi maliyeti nedir, solucan gübresi üretim aşamaları nasıldır gibi soruların yanında solucan fiyatları nasıldır, daha ucuza solucan almak mantıklı mıdır gibi sorular da sormaktadırlar. İşte yeni girişimciler için solucan fiyatları ve solucan alımı ile ilgili dikkat etmesi gerekenler:

SOLUCANIN CİNSİNDEN EMİN OLUN!

     Solucan gübresinin diğer organik gübrelerden en büyük farklarından birisi “sürdürülebilir” olmasıdır. Bu, eğer gerekli şartları sağlarsanız, solucanlardan belli kalitede ürünü sürekli elde edebilirsiniz anlamına geliyor. Solucan gübresinin büyük çapta ve sürekli aynı kalitede üretebilmek için ise Kırmızı Kalifornia Solucanı bu iş için biçilmiş kaftandır. Diğer solucan cinslerinden en büyük farkı daha obur olmaları ve daha hızlı çoğalabilmeleridir. Bu da eğer solucan gübresi üretiminde Kırmızı Kalifornia Solucanı kullanıyorsanız hem daha hızlı gübre üretecek, hem de solucanlarınız daha hızlı üreyecektir. Bu nedenle bu işe yeni başlayacaklar için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi solucanın cinsinden emin olmaktır.

UCUZ HER ZAMAN PAHALIDIR

     Ucuz her zaman pahalıdır sözünü duymuşsunuzdur. Türkiye’de solucan fiyatlandırmasına baktığımız zaman 0,2 kuruştan 35-40 kuruşlara kadar uzanan bir fiyat yelpazesi görmekteyiz. Fiyatlar arasındaki bu uçurum insanın ister istemez kafasını karıştırmaktadır. Bu işin içerisinde olan herkes 0,2-0,4 kuruştan solucan satımının karlı bir ticaret olmadığını iyi bilir. Ancak iş dönüp dolaşıp satılan solucanın gerçek miktarına geliyor. Hadi biraz işin derinliğine inelim!

SOLUCAN SAYISININ TAM OLDUĞUNDAN EMİN OLUN!

     İşte bu işe başlayacaklar için en önemli püf noktalarından biri daha. 100 bin solucanla başlamayı kararlaştırdınız diyelim. Beş farklı firmadan da teklif aldığınızı düşünelim. Muhtemelen fiyatlar 0,3 kuruş ile 15 kuruş arasında değişiklik gösterecektir. Bu 100 bin solucanda 3 bin TL ile 15 bin TL arasında bir değer yapar. Peki, ama bu fiyatlar arasındaki muazzam fark nereden kaynaklanıyor?

 

SOLUCAN SAYISI ÇOK ÖNEMLİ!

     Eğer gerçekten 100 bin solucanla başlarsanız gerekli şartları sağladığınızda solucanlarınızın sayısı bir yıl sonra 600 bin ile 1 milyon arasında olacaktır. Zaten solucanların üremesindeki bu muazzamlık bu işi karlı bir hale getiriyor. Bir yıl sonra sermayenizi 6 ile 10 katına çıkarmış oluyorsunuz. Bir de 20 bin solucanla başladığınızı düşünelim. Yine gerekli şartları sağladığınızda solucanlarınız bir yıl sonra 120 bin ile 200 bin arasında bir sayıya ulaşacaktır. Buraya kadar sorun yok. Asıl iş bundan sonra başlıyor. Eğer siz 100 bin solucan diye kandırılıp 20 bin solucan alırsanız kelimenin tam anlamıyla hem zamanınızı hem de paranızı çaldırmış olursunuz. Bu nedenle solucan fiyatlarını değerlendirirken fiyatının ucuzluğundan ziyade solucanın cinsine ve gerçek sayıyı alıp alamayacağınıza dikkat etmelisiniz. Gerçek sayıyı aldığınızdan emin olmanız için size etkili birkaç tavsiyemiz var! Örneğin 100 bin solucan almaya karar verdiyseniz, satıcıya şöyle bir teklifte bulunun: Satıcıya 100 bin solucanı 10’ar binlik gruplara ayırmasını ve kendisine bu şekilde teslim etmesini söyleyin. Sizin de solucanlarınızı teslim alırken 10 binlik parçalardan gözünüze kestirdiğinizi sayacağınızı, eğer saydığınız solucanlar gerçekten 10 bin çıkarsa solucanları teslim alabileceğinizi söyleyin. Eğer 10 binin altında çıkarsa çıktığı rakam kadar ödeyeceğinizi ifade edin. Eğer satıcı bunu kabul ederse ticareti gerçekleştirebilirsiniz. Aksi taktirde asla o kişiden solucan almayın çünkü muhtemelen kandırılacaksınız. Zaman zaman çeşitli İnternet sitelerindeki solucan satış ilanlarını inceleyip onları arıyorum. Satıcılara solucanları satarken bu yöntemle teslim almak istediğimi söylediğimde 0.5 kuruştan ilan verenlerin fiyatı 15 kuruşa çıkardığını görüyorum. Bu durum da o kişinin dürüst ve şeffaf bir satıcı olmadığını ortaya koymaktadır.

İŞTE DİĞER ÖNERİLER

     Solucan alırken dikkat etmeniz gereken diğer öneriler: -Satıcının amacının sadece solucan satmak olmadığından, solucan gübresi üretimi yaptığından emin olun, -Bu işe hakim olup olmadığından emin olun. Bunun için mümkünse üretim tesisini görün, değilse solucan gübresi üretimiyle ilgili sorular sorun, -Siz üretime başladıktan sonra size rehberlik edeceğinden emin olun, -Mümkünse solucan sayımında orada bulunun, -Solucanı teslim alırken yukarıda belirttiğimiz gibi sayımınızı yapın.

Karlı bir sektör olan solucan gübresi üretim işinin sizin için kabusa dönmemesi için güvenilir kişilerle çalışmaya özen gösterin. Sevgiyle ve sağlıcakla kalın. Bilgi için lütfen iletişim kutusundaki numaralardan iletişime geçin!

About gulumser

Comment

 • fazlı

  Temmuz 11, 2017 at 2:14 am

  İyi günler bilgilendirme için tsklr. Bu ise 500 bin solucanla başlamak istiyorum. Gübre üretip kazanç saglamam ne kadar sürer aceba bir de bir kaç uretici solucanin sayiyla verilemeyeceğini solucanlarin sayilirken öldüğünü soyledi. Sizce bunun doğruluğu var mi?

  • gulumser

   Temmuz 11, 2017 at 3:48 am

   Merhabalar kaliteli bi solucan gübresi 6 ayda uretilebiliyor. İlk 6 aydan sonra kazanç sağlamanız mümkun.Solucan gübresi fiyatlari adlı makalemizde solucan sayısı ile ilgili yaşanmışlıklar a genisce yer ayırdık . Solucan alımında sayı garantili veren çiftliklerden almaya özen gösterin .saygilar

 • Vedat Baygül

  Temmuz 15, 2017 at 8:04 pm

  Merhaba solucan gübresi üretimi konusunda ben de çalışmak istiyorum . Çevremizde insanlar daha bilinçlendirilmemiş bu yüzden fiyatlara odaklanarak yorum yapılıyor. Ben bu işe başlamak istesem ne kadar sermaye olmalı ve ileride gereken kâr marjını sağlayabilir miyim ?

  • gulumser

   Temmuz 15, 2017 at 8:11 pm

   Merhaba Vedat bey solucan gübresi uretiminde makelede de belirttiğimiz gibi fiyattan daha önemli olan tam sayıda kırmızı kalofornya solucani almaktir. Ucuz etin yahnisi olmaz atasözü gereği kırmızı kalofornya solucani alırken cins ve sayı oldukça önemlidir. Solucan gübresi üretimine başlamak için 10 bin ile 15 bin tl sermaye ile baslanabilir. Başladıktan altı ay sorna ilk solucan gubreninizi uretebilirsiniz

Leave a Comment