Firmamızdan HaberMakaleler

SOLUCAN GÜBRESİ Nedir ?

Posted at Ekim 14, 2017 | By : | Categories : Firmamızdan Haber,Makaleler | 0 Comment


Son yuzyilda hizla artan dünya nüfusu karşısında gıdaya olan talep de hızlı bir şekilde artmıştır. Lakin tarim arazileri bu na paralel şekilde artmamaktadir, hatta belirli nedenlerden dolayı tarim arazilerinde azalma yaşanmaktadır bu da tarimda yüksek verim artisi için aşırı kimyevi gübreler in kullanılmasını beraberinde getirmiştir. Kimyasal gübreler başlangıçta bitkide verimi artırdığı gozlensede uzun dönemde tarim arazilerini coraklastirmistir . Aşırı kimyasal gubre kullanımı sadece toprakları coraklastirmakla kalmamış aynı zamanda yer altı sularını kirletmis insan ve canlı hayatını tehlikeye düşürmüştür. Kimyasal maddeler ile beslenen bitkilerlerde hastalık yapıcı etken maddeler toplum  sağlığını da bozmuş ve birçok kronik hastalığı türemiştir.
Tarım arazilerinin yok olması yer altı sularının kirlenmesi ve insanların sağlığının bozulmasının nedeni olan kimyasal gübrelere rakıp olabilecek çok daha sağlıklı verim artisi sağlayabilecek organik gubrelerin arayışı içerisine giren büyük devletler doğada solucan larin ürettiği organik gubrelerin içersinde en kalitelisi olan solucan gübresi ni keşfetmistir.
Peki nedir solucan gübresi?
Solucan gübresi  kırmızı kalofornya solicanlarinin hayvansal ve bitkisel organik atıkları yemesi sonucunda elde edilen kırmızı kalofornya solicanlarinin dışkısıdir.
Kırmızı kalofornya solucanlari nin bitkisel ve hayvansal atiklar la beslenmesi sonucunda vücutlarındaki otuz iki enzimi de kendi gubrelerinin içine katarak enzim yönünden zengin itici bir kokusu olmayan bütün bitkilerde kullanılabilen dünyanın en kaliteli organik gübresi uretmisi işlemidir.
Solucan gübresi %100 oranıktir kokusu toprağa benzer çevreyi ve insanları rahatsız etmez .
Solucan gubresi Analiz değerleri bitki gelişimi için gereken bütün enzimler, toprak antibiyotikler i, büyüme hormonları , vitaminler, humik maddeler ve azot, fosfor, potasyum,  kalsiyum mevcuttur.
Solucan gübresi büyük baş hayvan gübresi ve diğer hayvanların diskilari gibi hastalık yapıcı etmenler, parazitler ve ot tohumları içermez.
Solucan gübresi kullanilan bitkilerde sebzeler de eski tatlar özlem duyduğumuz eski lezzetler ve kokular vardır.
Gecen yil Solucan gübresi sattığımız bir domates üreticisi solucan gübresi ile ürettiği organik domatesleri tarlasının karşısındaki ana yolda tezgah kurup tarlasında solucan gübresi ile ürettiği organik domates Biber patlıcan fasulyeleri satarken ankaraya gitmekte olan bir aile durur 5 kg domates alır ve aynı  aile dönüşte yine uğrar ve sorar bu domatesi üretirken ne kullandiniz der.cifcimiz organik solucan gübresi kullandığını söyler ve aile der ki biz bu domates de eski domateslerin lezzet ve kokusunu aldik. Solucan gübresini nerden         temin ettiğini sorar ve bu kişi bize kadar gelir tesisimizi ziyaret eder solucan gübresi ile ilgili bilgi ister. Artık bahçesinde kendisinin de solucan gübresi kullanacağını söyler.
Organik gıdaya olan özlem organik ürün pazarini her geçen yıl %15 büyümektedir.
Sebze meyve arpa bugday pancar findik çay portakal uretmek için kimyasal gunreler e ihtiyacımız yok ihtiyacımız olan tek şey organik solucan gübresi.

About gulumser

Leave a Comment