Firmamızdan HaberMakaleler

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM MEKANI NASIL OLMALIDIR ?

Posted at Eylül 29, 2017 | By : | Categories : Firmamızdan Haber,Makaleler | 0 Comment

 

SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETİM MEKANI NASIL OLMALIDIR ?

                                          Solucan gübresi uretimi için üretim yerlerinin yapısal özellikleri  kışın soğuk olan ve kışın sıcak olan bölgelere göre ikiye ayrılır .

Kırmızı kalofornya solicanlari ile solucan gübresi uretimi yapmak için öncelikle işçilerimiz olan solucanlarimizi yakından tanımamiz gerekmektedir. Kırmızı kalifornya Solucanlarinin kaliteli solucan gübresi uretimi yapabilmesi için öncelikle solucanlara kaliteli yaşam alanı sunmamiz önemlidir.
Kırmızı kalofornya solucanlari fermante olmus büyükbas hayvan gübresi ve organik atıkları yiyerek beslenirler .
Kırmızı kalofornya yaşamlarını devam ettirebilmeleri için ideal sıcaklık +18 ile +25 santigrat derecedir. Lakin kırmızı kalifornya Solucanlari alt limit olan +13 derecede kadar gübre üretimine ve uremelerinde aman aman bir sıkıntı yaşanmaz.Burda kritik sıcaklık +7 santigrat derece ve altidir.  Bu sıcaklıkta solucanlar kendilerini korumaya alirlar hareketleri ureme hızları ve gübre üretimleri yavaşlar.


Karli  bir solucan gübresi üretimi yapmak için solucanlarin yaz kız ısilarinin +18 ile +25 derece arasında olması , solucanlara verilen mamanin içeriği  önemlidir. Solucan larin sistem içerisindeki sayısal yoğunluğunun m2 de 16 bini geçmemesi
Oldukça önemlidir .
Kış aylarında sıcaklık ortalaması sıfır derecenin altına düşmeyen bölgelerde solucan gübresi uretimi sera ve cadir tarzı zemini beton olan üretim alanlarında yapılabilir. Kıs aylarında diğer bölgelere göre daha soğuk olan orn iç anadolu bölgesinde ise kışın solucanlarin soğuktan etkilenmemesi için ortam ısısının sıfır derecenin altına düşmesi önerilmez. Soğuk bölgelerde sağlıklı bir üretim için yapının soğuktan korunaklı ızalasyonlu olması gerekir . Solucan larin yaşadığı sistemin içinin de kışın eksi derecelere düşmemesi için fanli  soba veya kat kat kaleriferi gibi çözümler uygulanabilir.
Solucan gübresi üretiminde üretim yerinin zeminin beton olması temiz bir üretim için şarttır. Üretim yerinin üstünün kapalı olması içersinde Elektirik ve su olması önemlidir.  Kullanıma uygun boş bir Arsaniz varsa zemine beton yaptırarak endüstriyel solucan cadiri da yaptırabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

 

About gulumser

Leave a Comment